Fitness


Fitness nedir?

Fitness sağlıklı ve mutlu yaşamın anahtar kelimelerindendir. Fitness kelimesi sözlükte “Uygun ve yerinde oluş, uygunluk, sağlık” anlamına gelmektedir. Fitness aynı zamanda sağlıklı yaşamak anlamındada kullanılabilir. Türkçeye de fitness olarak girmiştir. Fitness "Fit" olmak anlamına gelmektedir. Fitness'ın temel iki temel öğesi vardır bunlar spor ve egezersiz yapmak. Spor ve egzersizle uğraşanlar fit olmayı vücudun orantılı ve kuvvetli olmasını belirtmek için kullanırlar. Fit olan vücut orantılıdır, sağlıklıdır. Hastalıklara karşı dirençlidir. kas ve kemik yapısı sağlamdır. Tüm organlar gerektiği gibi çalışır. Hatta ortalama verimliliğin daha da üzerindedir. Dolayısıyla fit vücut daha sağlıklı, iyi ve uzun yaşarfitness

Egzersiz nedir?

Bir amaca yönelik hareketler bütününe denir. Vücudu çalıştırmak için yapılan hareketleri, idmanları egzersiz olarak adlandıracağız. Nefes açmak için yapılan egzersizler aerobik olarak dilimizde yer almıştır.

Wellness nedir?

Sağlıklı olmanın anlamı hasta olmamak olarak bilinir. Oysa günümüzde sağlıklı olmanın anlamı daha fazladır. Fiziksel, zihinsel, sosyal, entelektüel ve ruhi görünüm sağlığının bütünü sağlıklı olmak demektir ki buna “wellness” diyoruz. wellness olabilmenin gerekli koşulu dengeli bir diyet ve sağlıklı yaşama tarzını sağlayan egzersizdir.

Devamlı fitness yapmak bizlere neler kazandırır?

1- Kapasitesi artmış akciğerler ve verimli çalışan bir kalp

2- atardamar sisteminde kan basıncının azalarak kalp hastalığı risklerinde azalma

3- Verimli bir şekilde kilo verme, zayıflama

4- Kemiklerin kuvvetlenmesi

5- Sağlıklı bir cilde sahip olma

6- Uzun ve ağlılı bir yaşam

7- Gelişen zihinsel performans ve düşünme yeteneğinin artması

8- Pozitif bakış açısı

9- Cinsel güçte performans

10- Daha fazla kendine saygı

11- Düzenli ve rahat bir uyku

Fitness yaparken dikkat edilmesi gereken konular

Antrenmana başlamadan önce risklerini öğrenmek gerekir. Uygun kıyafet giyilmeli ve özellikle spor ayakkabı seçimine dikkat edilmelidir. Uzman eğitmenlerin vereceği antreman programına uyulmalıdır. Sakatlanmamak için antreman öncesi streching hareketleriyle adalenin ısınması gerekmektedir. Ağırlık egzersizinde hareketlerin nizami yapılması önemlidir. Yeni başlanıyorsa hafif bir antrenman uygulanmalı zamanla ağırlıklar arttırılmalıdır. Ayrıca fitness sadece antrenmana dayanmaz, düzenli bir yaşamı ve kontrollü bir beslenmeyi de gerekli kılar. beslenme konusu fitness yapanlar için çok önemlidir ve bu sporda başarının temel ayaklarından biridir.

Sözlükte fitness ne anlama gelmektedir?

1- Uygun ve yerinde oluş

2- Zindelik, form, sağlık, uygunluk.